Klimatické hnutí ve Velké Británii nespí

shell_ogoni-150x150Hnutí za klimatickou spravedlnost ve Velké Británii nespí, ale kontinuálně provádí různé přímé akce. Mezi dvě z nich patří happening London Rising Tide proti firmě Shell a okupace runwaye jednou se skupin Plane Stupid.

Rising Tide si připomněli zločiny Shellu

V úterý 8. listopadu bylo šestnácté výročí zabití Ken Saro-Wiwi a osmi dalších aktivistů v Nigérii. V současnosti se Shell, který je spoluviníkem této justiční vraždy, snaží vylepšovat svou pověst sponzorováním ocenění mladých podnikatelů v budově uprostřed Londýna. Rising Tide zorganizoval připomínku krvavé historie Shellu před touto událostí.

Po srazu a oblečení se do kostýmů (za nedalekým rohem) se asi dvanáct aktivistů vydalo před budovu, kde se ceny rozdávaly, přičemž aktivisté vytvářeli skutečně velký rozruch temnými údery do dvou velkých bubnů, několika strašidelnými kostliveckými logy (S)hellu a bannerem se sloganem “Shell podporuje čerstvý nový business – Shell věší upřímné mladé Nigerijce”. Security z budovy nejprve vytlačila lidi ven a pokusila se zmocnit se banneru, ale pak ustoupila dovnitř a zavřela vstup. Událost pokračovala venku. Byly rozdány stovky letáků procházejícím lidem, kteří se zajímali. Policie, která dorazila asi po 40 minutách, čekala na instrukce shora a pak místo stejně opustila. Po 90 minutách, když došly letáky, a mladí podnikatelé zjevně dorazili do budovy skrz podzemní parkoviště, měli aktivisté volno na společný přípitek.

Dne 10. listopadu 1995 nigerijská vláda pověsila Ken Saro-Wiwu a osm dalších mladých aktivistů, kteří vedli kampaň proti devastaci způsobenou firmou Shell a dalšími těžebními společnostmi na jejich domácím území. Později byl Shell označen jako spoluviník těchto justičních vražd. Do těchto dnů Shell stále napadá místní komunity (jako například v irském Rossportu nebo také pokračuje v deltě Nigeru) a ničí planetu těžbou ropy. Aby odklonil svou destruktivní image, snaží se nakládat část svého zisku na sponzorování událostí, jako je například oceňování mladých podnikatelů.

Plane Stupid na runwayi letiště Southend

Ve čtvrtek 3. listopadu bylo zatčeno policií 16 aktivistů, kteří obsadili runway na letišti Southend. Aktivisté z Plane Stupid a Climate Rush vnikli na letiště krátce po deváté ráno. Protest byl proti expanzi letiště v Southendu. Plane Stupid na runwayi instalovali solární panely. Aktivistky z Climate Rush, oblečené jako piloti z kabiny, byly na nedalekém chodníku a předváděly taneční kreace. Mluvčí protestujících prohlásila: “Městské zastupitelstvo Sounthendu prohlásilo, že expanze letiště přinese pracovní místa. Ale investice do obnovitelných zdrojů energie by mohly vytvořit mnohem více pracovních míst bez ničení klimatu. To, co potřebujeme, je solární energie a nikoliv letadla. Ohromná runway je špatná pro změnu klimatu, špatná pro místní obyvatele pod letovou cestou a není nezbytná pro pomoc místní ekonomice.” Letiště Southend bylo odkoupeno logistickou firmou Stobarts. Easyjet oznámil, že plánuje začít provoz komerčních letů z tohoto letiště v roce 2012. Byla zde započata velká místní kampaň. Zaměřila se na dopady budoucího letiště, které způsobí, že tisíce lidí budou žít pod letovými cestami.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , . Bookmark the permalink.