Kvůli protestům odložila Litva vyhlášení Chevronu jako vítěze tendru na průzkum břidličného plynu

big1-150x150Kvůli veřejnému protestu pozdržel litevský ministr životního prostředí setkání Komise pro těžbu uhlovodíkových zdrojů plánovanou na středu, kde mohl byt prohlášen americký energetický koncern Chevron za vítěze tendru na průzkum plynových břidlic. Ministerstvo v tiskovém prohlášení sdělilo, že ministr životního prostředí Valentinas Mazuronis vyzval premiéra Algirdase Butkeviciuse k vyjádření vládního stanoviska ohledně dalších kroků komise, která byla sestavena minulou vládou.

Mazuronis podle tiskové zprávy prohlásil: „Mohu opět říci, co jsem již nejednou řekl dříve – jakékoliv rozhodnutí ohledně plynových břidlic nebude učiněno narychlo. Potřebujeme nejen vyčkat na výsledek průzkumu skupiny vědců, ale mít také na zřeteli možné environmentální dopady a zhodnotit zkušenosti jiných států.“ Komise by měla rozhodnout zda uzná návrh na průzkum a produkci společností Chevronu Exploration & Production Lietuva a Diseta za vyhovující. V tom případě by společnosti měly být vyhlášeny jako vítězné a mělo by jim být dáno povolení k zahájení průzkumu ropných a plynových zdrojů v západní části Litvy. Chevron Exploration & Production Lietuva chce prozkoumat jílové břidlice v oblasti Silute-Taurage v západní Litvě, zatímco Diseta, který byla založena na konci minulého října, chce těžit břidlice v oblasti Kudirkos-Kybartai.

V úterý se okolo sto oponentů produkce břidličného plynu v Litvě sešlo ve vládní budově ve Vilniusu. Butkevicius, který se s protestujícími setkal, řekl, že průzkum a produkce břidličného plynu neproběhne bez souhlasu místních lidí. Přesto tvrdí, že tendr ve kterém je zahrnut Chevron a Diseta nebude zastaven. V politických kruzích se objevila diskutovaná myšlenka na referendum ohledně průzkumu a produkce břidličných uhlovodíků v zemi. Litevští vědci si myslí, že v zemi může být mezi 30 a 50 miliard kubických metrů plynových břidlic pro produkci. Ročně Litva dováží okolo 3 miliard kubických metrů zemního plynu z Ruska.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.