Greenwash guerilla navštívila AFO

img1Festival dokumentárních filmů Akademia Film Olomouc (AFO) navštívila greenwash guerilla upozorňující na praktiky jeho generálního sponzora RWE. Jedním z programových témat 48. ročníku AFO, který se odehrál letos od 16. do 21. dubna v Olomouci, bylo Politika, pravda a globální oteplování. RWE si v České republice buduje pověst čisté společnosti právě sponzoringem podobných akcí a zakrývá tím své klimatické zločiny. Jedním z těchto zločinů je uhelný důl Hambach nedaleko Kolína nad Rýnem v Německu. Neformální ekologická skupina Rodina, z níž někteří členové navštívili kamarády vzdorující rozšiřování dolu, se rozhodla tuto nepříjemnou pravdu ukázat návštěvníkům festivalu.

Během tří dnů rozdala skupina aktivistů účastníkům festivalu zhruba 200 letáků nazvaných „FUCK RWE“, které informovaly o Hambachu a greenwashingu RWE. Dále diskutovali a prezentovali problém účastníkům festivalu. Další aktivista lepil v různých prostorách festivalu samolepky spojující RWE s těžbou. Dva aktivisté se pokusili umístit mobilní výstavku fotografií krajiny zničené těžbou a energetikou společnosti RWE přímo ve festivalovém centru na Univerzitě Palackého. Ovšem byli po výměně názorů z akademické půdy vyhozeni organizátory. Dvojice se přesunula před kino, kde probíhaly další projekce festivalu. Tam šel s aktivisty diskutovat sám ředitel festivalu, který tvrdil, že bez finační pomoci RWE by festival nemohl proběhnout.

Skupina neútočí proti AFO, ale proti reklamě na společnost RWE, kterou je znečištěno náměstí a další prostory města. Pokud si festival nenalezne jiného sponzora mohou se organizátoři příští rok těšit na pokračující akce proti greenwashingu například formou pouličního divadla, které se letos příliš nevyvedlo.

Rodina

img1

Jedním z témat letošního ročníku festivalu AFO je Politika, pravda a globální oteplování. Za to AFO chválíme, protože změny klimatu lze právem považovat za jeden z nejpalčivějších ekologických a sociálních problémů. Rádi bychom však touto formou upozornili na praktiky generálního sponzora festivalu, firmu RWE, která je velkou měrou za tento problém zodpovědná.

RWE si v Česku buduje pověst čisté společnosti, zatímco je jednou z nadnárodních energetických korporací, která se velkou mírou podílí na uhelné a jaderné energetice. A právě uhelná energetika a emise oxidu uhličitého jsou příčinou rozvratu globálního klimatu. V sousedním Německu je RWE zodpovědná za kácení lesů, bourání obcí a potlačování opozice proti těžbě.

Naši němečtí kamarádi se již druhým rokem snaží před touto společností bránit svými vlastními těly les Hambach, který je ničen kvůli stejnojmennému uhelnému velkolomu nedaleko Kolína nad Rýnem. Loni na podzim je z jedné části lesa zhruba týden vyklízelo několik set policistů. Tento krásný kout přírody, který někteří z nás také navštívili, byl nadobro zničen a vykácen společností RWE. Policie zabránila obyvatelům vesnice v tom, aby fyzicky podpořili aktivisty během vyklízení protestního kempu. Místní lidé protestující podporují také materiálně. A není se čemu divit, nedaleká vesnice Manheim má být brzo také srovnána se zemí. Okolní krajina v Severním Porýní-Vestfálsku předčí svou zubožeností i těžbou postižené Mostecko na severu Čech. Myslíme si, že místní lidé si zaslouží lepší podmínky pro své životy.

Žijeme v propojeném světě. S lokálními problémy často souvisí také problémy globální. S destrukcí místní komunity v Německu – kvůli těžbě uhlí – souvisí destrukce komunit po celém světě – vlivem změn klimatu. Změny klimatu již teď způsobují výkyvy počasí a stoupání hladiny moří. Ovlivněny budou především chudší části světa, tedy ty, jejichž obyvatelé se na příčinách tohoto problému podíleli menší měrou než obyvatelé „vyspělých“ států. To vše pouze kvůli zisku nadnárodních korporací, například RWE.

Častou strategií jak se ekologicky nebo eticky nepřijatelné společnosti vypořádávají s negativní pověstí je investice do tzv. greenwashingu. Greenwashing je marketingový tah, kdy se korporace snaží formou reklamy nebo sponzoringem bohulibé činnosti přesvědčit veřejnost, že jsou lepší než ve skutečnosti jsou. Náklady na reklamu jsou menší než přestat vykonávat společensky nelibou činnost.

Pro RWE je velkolom Hambach nepříjemnou pravdou. Sponzoring festivalu AFO je pro ně zase formou greenwashingu. AFO pak za peníze, které jsou pro festival potřebné, sehrává zřejmě nevědomě úlohu očišťovatele.

Letos bude lokální odpor proti RWE pokračovat. Zatím není vykácen celý les a místní aktivisté v okolí přezimovali. Se zvětšující se medializací problému lze očekávat ještě rozsáhlejší okupace lesa (domečky v korunách stromů a podzemní tunely). Od července bude probíhat cyklokaravana z Chotěbuze (východ Německa) do Hambachu. V srpnu se v oblasti uskuteční veřejné aktivistické kempy: německý Klimatický kemp a poté mezinárodní Reclaim the Fileds. Místní budou rádi za podporu.

S láskou, Vaše Rodina

This entry was posted in Reporty and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.