Ochranka těžební společnosti střílela do nenásilných protestujících

gk0BPgc-150x150O loňském roce se mluvilo jako o rekordním v počtu ve světě zavražděných ekologických aktivistů. Násilí proti ekologickým aktivistům jsme se zatím z kapacitních důvodů nevěnovali. Další případ násilí proti lidem protestujícím z environmentálních důvodů se odehrál ve Střední Americe.

Guatemala vyhlásila ve čtvrtek (2. květen) výjimečný stav ve čtyřech městech na jihovýchodě země. Omezila ústavní práva občanů v oblasti, kde proběhly protesty proti navrhovanému dolu na stříbro. Otto Perez, prezident Guatemaly, oznámil, že zvýší snahu potlačit protesty proti dolu kanadské těžební společnosti Tahoe Resources Inc (dceřiná společnost Goldcorp Inc).

Ochranka společnosti Tahoe postřeila 27. dubna celkem šest lidí (dva vážně). Protestovali proti tomu, že navrhovaný důl na stříbro San Rafael nedaleko města San Rafael Las Flores (oblast Santa Rosa) znečistí vodní zdroje. Místní lidé udržovali permanentní nenásilnou okupaci hlavního vchodu na protest proti záměru. Postřeleni byli Adolfo García (57 let), jeho syn Luis García (18 let), Wilmer Pérez (17 let), Antonio Humberto Castillo (48 let), Noé Aguilar Casti (27 let), Érick Fernando Castillo (27 let).

Následující den podle Mauricio Lopeze, ministra bezpečnosti, unesli protestující 23 policejních příslušníků. Jeden policejní příslušník a demonstrant byli v pondělí během střelby zabiti, když se policie snažila osvobodit rukojmí, řekl Lopez. “Nehodlám to nechat pokračovat,“ řekl reportérům Perez. „Povedeme v této oblasti šest měsíců vyšetřování různých kriminálních aktivit spolu s kanceláří generálního prokurátora.“ Policie a armáda ve čtvrtek prohledávala čtyři města, zatkla 15 lidí podezřelých z únosu, krádeže zbraní a ničení soukromého majetku. O náklonnosti vlády k těžebním společnostem nemusíme pochybovat

Společnost Tahoe v prohlášení litovala zranění protestujících, ale odmítla jakoukoliv odpovědnost za mrtvé. Třicetidenní výjimečný stav zbavuje občany práva se pokojně shromažďovat. Dále autoritám umožňuje prohledávat domovy podezřelých obyvatel bez povolení k domovní prohlídce. Těžba představuje okolo dvou procent hrubého domácího produktu Guatemaly. Očekává se, že největší zlatý důl v zemi, důl Marlin vlastněný společností Goldcorp Inc, letos vyprodukuje až 6 500 tun zlata. Těžba kovů je častým terčem protestů místních lidí, kteří z těžby nemají žádný výrazný prospěch a přitom je jejich životní prostředí toxicky znečišťováno.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.

0 Responses to Ochranka těžební společnosti střílela do nenásilných protestujících

  1. Pingback: Předák ochranky těžební společnosti dal rozkaz k vraždě protestujících domorodců | GreenAction