Domorodí obyvatelé zastavili stavbu přehrady Belo Monte

dam61-150x150Asi 200 domorodých obyvatel rozhněvaných kvůli stavbě největší vodní elektrárny v Amazonii započalo okupaci na hlavním stavebním místě přehrady Belo Monte na řece Xingu v Brazílii. Skupina požaduje, aby brazilská vláda zavedla efektivní zákony zajišťující předchozí konzultaci s domorodými obyvately ohledně projektů, které zasahují do jejich území a živobytí. Protože k tomu nedošlo, požadují okamžité zrušení výstavby, technických studií a policejních operací ohledně přehrad na řekách Xingu, Tapajós a Teles Pires. Zásahové jednotky armády očekávaly protestující domorodce, kteří 2. května dorazili k přehradě Belo Monte, ale nebyly schopny okupaci zabránit.

Protestující domorodci jsou složeni domorodých kmenů od řeky Xingu: Juruna, Kayapó, Xipaya, Kuruaya, Asurini, Parakanã, Arara, stejně jako z bojovníků Munduruku, největšího kmene ze sousední řeky Tapajós. Domorodí obyvatelé jsou sjednocení rybáři a mísní říční komunity z regionu Xingu. Původní zpráva uváděla, že zhruba 6 000 pracovníků na jednom z hlavních konstrukčních míst zastavilo v důsledku protestu práce. Okupace, podle domorodých komunit, budou pokračovat dokud federální vláda nevyplní jejich požadavky.

Stanovisko šířené domorodými obyvteli Xingu a Tapajós:

Jsme lidé, kteří žijí na řekách, kde chcete stavět přehrady. Jsme lidé Munduruk, Jurana, Kayapo, Xipaya, Kuruaya, Asurini, Parakanã, Arara, jsme rybáři a lidé, kteří žijí v říčních komunitách. Jsme lidé Amazonie a chceme, aby byl les zachován. Jsme Brazilci. Řeka a les jsou naším supermarketem. Naši předci jsou starší než Ježíš Kristus.

Míříte na naše hlavy zbraněmi. Vtrhli jste na naše teritoria s válečnými auty a vojáky. Kvůli vám zmizely ryby a drancujete kosti našich předků, kteří jsou pohřbeni na našem území.

Děláte to, protože se bojíte nám naslouchat. Bojíte se slyšet, že my nechceme přehrady na našich řekách a bojíte se pochopit, proč to nechceme.

Vymýšlíte si příběhy, že jsme násilní, že chceme válku. Kdo zabíjí naše příbuzné? Kolik bílých zemřelo ve srovnání s tím, kolik zemřelo domorodých lidí? Vy jste ti, kdo zabíjí nás – rychle nebo pomalu. My vymíráme a s každou další přehradou, která je postavena, nás zemře ještě více. Když se s vámi pokoušíme mluvit, přivedete tanky, helikoptéry, vojáky, mehanické a ohlušující zbraně.

To, co chceme, je jednoduché: Potřebujete prosadit zákon a podpořit úpravu zákonů na předchozí, svobodný a informovaný souhlas domorodých lidí. Dokud se tak nestane potřebujete zastavit veškerou výstavbu, studie a policejní manévry na řekách Xingu, Tapajós a Teles Pires. A pak to potřebujete s námi skonzultovat.

Chceme dialog, ale vy jste nás nenechali mluvit. To je důvod, proč okupujeme vaši stavbu přehrady. Potřebujete vše zastavit a jednoduše nás vyslechnout.

Okupace proti komplexu přehrad Belo Monte a mobilizace proti amazonským přehradám se stává čím dál více bežnou záležitostí. Stavba na Belo Monte byla během posledního roku v důsledku snahy domorodých komunit a rybářů zastavena nejméně sedmkrát. Chtějí přilákat pozornost na selhání konzorcia Norte Energia stavící přehrady a vládních úřadů ohledně environmentálních a sociálních problémů. Dne 21. března vyhnalo zhruba 100 domorodých lidí, pobřežních obyvatel a malých farmářů dělníky přehrady a okupovali stavební místo nazvané Pimetal a udržované Belo Monte Construction Consortium. Navíc stávky a protesty stavebních dělníků vytvořili na konstrukčním místě další nepokoje.

Domorodí lidé Munduruku a další lokální komunity mobilizovali proti kaskádě dvanácti velkých přehrad navrhovaných vystavět na sousední řece Tapajós a na jejích hlavních přítocích – Teles Pires, Juruena a Jamanxim. Jedna z prvních velkých budovaných přehrad UHE Teles Pires byla předmětem žaloby Federálního veřejného žalobce za nedostatek předchozích konzultací s domorodými kmeny Kayabi, Apiaká a Munduruku. Nedávné odstranění pohřebních uren lidu Munduruku při konstrukci přehrady na vodopádech Sete Quedas, považovaných za posvátné místo domorodých kmenů, vyprovkovalo pobouření.

Uplynulý březen prezidentka Dilma Rousseff podepsala Dekret číslo 7957/2013 umožňující použití Národních Gard a dalších ozbrojených sil k ochraně výstavby přehrad na místech jako Belo Monte a umožňující aby technické výzkumy pro plánované amazonské přehrady nebyly narušeny domorodými protesty. Podle dotazu na ministra dolů a energie bylo zhruba 250 federálních policejních vojenských jednotek vysláno do regionu Tapajós k zajištění pokračujících technických studií na dvou prvních velkých přehradách plánovaných na São Luiz do Tapajós a Jatobá. Vojenská přítomnost vyprovokovala protesty lidu Munduruku, jejichž tradiční území by mohlo být těmito přehradami přímo ovlivněno, a který v historii trpěl vojenskými operacmi na jeho území.

“Dnešní protest demonstroval houževnatý odpor rostoucí skupiny sjednocených lidí proti Belo Monte, Tapajós a dalším destruktivním přehradám v Amazonii,” řekla Leila Salazar-Lopez programová ředitelka Amazon Watch.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.