Prolomeno opevnění a zničeno vybavení Shell během druhého akčního dne

1017197_670880746271075_514956764_n-150x150Druhý den akčního týdne znamenal neočekávaný úspěch, když aktivisté Shell to Sea prolomili zabezpečení společnosti Shell a přiměli ostrahu k úniku do vnitřní části ohrazeného prostoru. Mezitím byla velká část vybavení, zejména výzvědné kamery, ve vnější části ohrazeného prostoru poškozena nebo zničena.

Den začal tím, že Donal Kelly předvedl před branami střeženého prostoru svou hru o jedné osobě, která pojednávala o boji proti společnosti Shell. Okolo sedmdesáti lidí se shromáždilo, aby performanci vidělo, seděli na zemi přímo před branami. Po hře využila většina lidí veřejné právo na cestu spojující dva střežené prostory společnosti Shell na pobřeží – místa akce z předchozího dne, kdy byla cílem mokřadní silnice a přehrada z pytlů písku.

Aktivisté rozebrali zbytky mokřadní silnice a mezitím byla objevena slabina v oplocení, což vedlo k tomu, že jeho významná část byla stržena. Několik lidí přešlo do střeženého prostoru, odkud se je IRMS (bezpečnostní služba Shell) pokoušela vyhnat. Když do střeženého prostoru vlezlo více aktivistů podpořit je, hra se otočila a náhle se IRMS úplně stíhla, odjížděla zpět k bráně a skrze ni do hlavního střeženého prostoru. Po pokusu proniknout branou tohoto prostoru se aktivisté rozhodli vrátit zpět na pobřeží na plánovaný piknik.

Když procházeli zpět skrze dolní prostor, zpozorovali, že výzvědné kamery na jeho zdech se nyní zdají být zničené, a že pumpy a generátory společně s dalším vybavením přestalo fungovat. Několik policistů se přidalo k IRMS v natáčení aktivistů, ale nikdo nebyl zatčen a po pikniku se všichni vrátili zpět do aktivistického kempu Rossport Solidarity Camp diskutovat události dne.

Akční týden pokračuje celý týden a během následujícího víkendu. Kdokoliv chce něco podniknout proti Shell je vítán, je zde prostor pro kempování a společné jídlo během dne. Odpor proti Shell zde započal svůj třináctý rok a náklady projektu se vyšplhaly o 2,4 miliardy euro k původně plánovaným 600 milionům. Akce uplynulých dvou dnů budou připočítány k těmto nákladům a dále projekt protáhnou.

Earth First! Action Reports

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , . Bookmark the permalink.