Policie opět střílí do protestujících v regionu Cajamarca (Peru)

police-protect-minas-conga-equipment-300x199-150x150Podle svědků národní policejní jednotky v regionu Cajamarca (Peru) stříleli na rolníky účastnící se 6. července veřejné prezentace stanoviska o environmentálních dopadech hydroelektrického projektu Chadín II v horském městě Celendín. Podle vyjádření skupiny Tierra y Libertad bylo devět z nich zraněno, když se pokoušelo získat přístup do veřejné budovy, kde setkání probíhalo. Marle Libaque Tasilla, vedoucí místní ronda (rolnická sebeobranná stráž) a organizátor skupiny Tierra y Libertad, řekl, že mezi zraněnými je významný peruánský environmentalista Nicanor Alvarado Carrasco.

Projekt Chadín II je koncipovaný, aby urychlil rozvoj těžebních projektů v oblasti Cajamarca, a je navržen, aby poskytoval energii pro společnost Yanacocha, která buduje kontroverzní projekt Conga. Tisíce místních obyvatel se obává vysídlení kvůli projektu Chadín II, který by mohl zaplavit 3000 hektarů při řece Río Marañon (přítok Amazonky). Na konci minulého roku proběhly v dotčených komunitách protesty proti zmíněnému hydro-projektu.

Střelba se odehrála tři dny poté, kdy v Celedínu proběhla oficiální vzpomínka na pět rolníků zabitých národní policií během protestu proti projektu Conga minulý červenec. V kostele v Celedínu byla speciální mše následovaná veřejným průvodem na hřbitov, kde jsou mučedníci pochováni.

Earth First! Action Reports

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.