Desítky zatčených při blokádě proti australskému uhelnému dolu v den vydání reportu IPCC

Screen-Shot-2014-03-30-at-9.45.27-PM-150x150Více než 70 lidí dorazilo v pondělí 31. března do povrchového uhelného dolu Maules Creek nedaleko Narrabri (Nový Jižní Wales, Austrálie) a zastavili stroje při nebývalém protestu proti těžebnímu projektu.

Helen War, představitelka Leard Forest Alliance, tvrdí, že více než 30 lidí bylo v dole během pondělí zatčeno. Tři protestující, kteří se připoutali ke strojům, byli sraženi na zem policií. Mezi zatčenými byl farmář nebo veterán z druhé světové války (92 let).

Screen-Shot-2014-03-30-at-9.45.27-PM-300x168

Vedení společnosti NSW Minerals kritizovalo protest, protože podle nich protestující ignorovali zákony a mohli při svém počínání přijít o život. Výkoný řiditel NSW Minerals Stephen Galilee tvrdí, že Maules Creek prošel procesem hodnocení rizik na životní prostředí a proto by práce v něm měly bez ohledu na jakékoliv protesty pokračovat.

„Každý má právo protestovat, ale mělo by to být učiněno podle zákonů, které zajišťují bezpečnost lidí a chrání majetek ostatních,“ řekl Gailee. Dále uvádí: „Konstrukční místa jsou pro blokádníky potenciálně velmi nebezpečná. Tyto nezodpovědné akce musí ustat dříve než někdo přijde o život.“

 Protestující chtějí, aby federální ministr životního prostředí Greg Hunt odvolal federální souhlas projektu a to ve světle nového reportu o klimatických změnách, který byl ve stejný den vydán v Yokohamě (Japonsko). Report obsahuje velké množství informací právě o Austrálii.

Helen War tvrdí: „Lidé, kteří zde dnes byli zatčeni, nejsou obvyklí demonstranti. Skutečnost, že tak mnoho běžných Australanů sem dnes dorazilo zastavit tento důl, je doklad vzrůstajícího veřejného zájmu o dopady klimatických změn.“

Uhlí vytěžené v Maules Creek by uvolnilo 30 milionů tun oxidu uhličitého ročně, což je více než se uvolní z energetického průmyslu celého Nového Zélandu.

GreenAction

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

0 Responses to Desítky zatčených při blokádě proti australskému uhelnému dolu v den vydání reportu IPCC

  1. Pingback: Bitva o Bentley: více než 2000 Australanů na blokádě poti frackingu | GreenAction