Alej roku – Manifest

prcc8cesazovacc81nicc81_26-150x150OSVOBODILI JSME 13 STROMŮ ZE SMÍCHOVSKÉHO POHŘEBIŠTĚ KVĚTINÁČŮ A VYSÁZELI Z NICH NOVOU ALEJ NA BŘEHU VLTAVY. OSVOBOĎTE DALŠÍ A ZASAĎTE JE TAM, KAM PATŘÍ! TAM, KDE Z NICH BUDE MÍT NĚKDO OPRAVDU RADOST!

Město se “za účelem snížení emisí” rozhodlo na území Prahy 5 umístit 277 nevkusných betonových květináčů. Zakázka byla od počátku podezřelá a její odůvodnění působí značně alibisticky. Otřesný design, přemrštěná cena a plán, že budou na kvádrech umístěny reklamní poutače napovídají, že jde o další nekompetentní krok ze strany města nebo rovnou korupční případ. Několikatunové kolosy byly umístěny na chodníky, náměstí a trávníky. V některých místech kolem nich nejde projet s kočárkem nebo třeba invalidním vozíkem. Vedení Prahy se tímto přímo podílí na ničení již tak nekvalitního veřejného prostoru a umocňuje visuální smog v ulicích!

Velká část ohyzdných květináčů stála v památkové zóně a proto byly hromadně odvezeny na zastávku Lihovar(s pokutou 150 000 Kč od památkářů). Toto místo teď “krášlí” desítky betonových monster, která jsou navíc často položena na trávnících(podivný krok ke “zlepšení životního prostředí v Praze”). Město se nemůže květináčů zbavit, jelikož byla velká část investice dotována Evropskou Unií a po jejich odstranění by pak musely být peníze vráceny(20 000 000 Kč jsou celkové náklady z čehož 16 000 000 Kč hradí EU), a tak nadále platí 90 000 Kč měsíčně za jejich údržbu.

“Alej Roku” kolektivu AR je enviromentální přímou akcí a recesistickým happeningem. Skupina aktivistů a umělců chce tímto guerilla-gardeningovým projektem poukázat na podezřelé zadavání zakázek a absenci systematického plánování veřejného sektoru. Upozorňujeme na to, že by péče o životní prostředí neměla být populistickým gestem ani prostředkem pro tunelování dotací! Podporujeme aktivisty, kteří v minulosti uspořádali protesty nebo například recesistickou akci, kdy se v truhlících koupali, či z nich udělali obří popelník. DIY(udělej si sám) přístup k řešení lokálních problémů nemusí být nutně posvěcen instuticemi ani být legální a má šanci uspět!

pred-a-po1-781x1024

První fáze protestů, dle kterých měly být květináče odstraněny vyslyšena nebyla. Květináče nebyly odstraněny, ale pouze odsunuty do okolí Lihovaru. Toto místo se tak stalo pohřebištěm truhlíků a s tím i peněz a zdravého rozumu! Proto je potřeba na problém znovu poukázat!

Projekt se špetkou ironie přihlašujeme do soutěže alejroku.cz čímž chceme kauze zajistit větší viditelnost a proto vás prosíme o hlasování pro naší alej. Hlasování do soutěže probíhá na podzim 2014. Video se taktéž účastní soutěžě My Street Films.

AR kolektiv

Více zde

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.