Deset zadistů zraněných při útocích policie

zadist3-150x150Deset zadistů bylo zraněných francouzskou policií, která pokračovala svými útoky proti okupaci lesa Sivens, aby vyčistila cestu pro vývojáře budující přehradu, která je považovaná za zbytečnou. Vybudování přehrady znamená odlesnění pro 40 ha lesa. Okupanti – jmenující jejich okupaci ZAD, zone à défendre, což je zóna, která je obraňována – bojují dnes proti státu a kapitalistům po dobu jednoho roku, aby zachránili les; předchozí okupace byly brutálně potlačeny policií, protestující byli násilně napadení, aktivisté dokonce započali hladovku ve snaze donutit místní úřady v organizování veřejných diskuzí.

Okupanti byli vyhnaní z lesa už předtím, ale vždy se vrátili a vytvořili kemp, aby mohli chránit les před policií a vývojáři. Čím intenzivněji represe proti nim narůstala, tím více zadistů přišlo bránit stromy.

1. září, den po převratu, 200 těžkooděných policistů z Paříže vyzbrojených gumovými projektily a slzným plynem a bojovými psy, napadlo zadisty a částečně zničilo jejich kemp, aby vyčistili cestu pro kácení stromů. Zadisté odpověděli odporem a postavili barikády; vesničané se vysmívali a snažili se zastavit policisty. Ale “potrestání bylo krutější než předchozí konfrontace”. Policie na ně zaútočila gumovými projektily a slzným plynem, tím neblaze zranila 10 zadistů.

“Přecházeli jsme přes člověka, kterého noha byla zasažena omračujícím granátem. Desítky dalším bylo pomáháno sestrami. Člověk byl zraněný do krku gumovým projektilem: “Je to jako ve válce.”, řekla sestra.

Bitva byla ztracena a policii se podařilo vyčistit cestu pro odlesňování. Ale zadisté říkají, že represe zviditelňuje plán vývojářů, kteří doufali, že vše udrží pryč od očí a uší veřejnosti. Tohle už nemohou dělat, jak jsou místní orgány stále více a více dotlačovaný, aby se zapojily do veřejné diskuze o ničení lesa, a stát je vyzýván, aby dohlížel na nedostatečnou ochranu pracovníků zaměstnaných subdodavately. Represe, která zastihla zadisty, rozzuřila místní obyvatele a další aktivisty, takže teď jsou ochotnější fyzicky bránit projekty vývojářů. “Tohle je nepochybně milníkem ve formě této mobilizace.” “Ať je to jasné pro vývojáře, hlavní radu a jejich podporovatele. Zahájení prací nenaznačuje konec mobilizace, naopak. Hnutí odporu je četnější, pečlivější, pestřejší a více ustanoveno než kdy jindy. Represe nás dělá silnějšími. Naše pozice je jasná: chceme to zastavit.”

Více fotek a videí z okupace, revolution-news.com/france-zad-10-forest-defenders-injured-in-police-attack-to-clear-way-for-dam/.

This entry was posted in Reporty and tagged , . Bookmark the permalink.

1 Response to Deset zadistů zraněných při útocích policie

  1. Pingback: 21 let starý ZADista byl zabit při střetech s policií | GreenAction

Comments are closed.