Boj proti klimatickým změnám za vysokého osobního rizika

index-150x150Tiskové prohlášení aktivistů z lesa Hambach k nehodě, která se stala v pondělí. Helikoptéra zachránila spadlého aktivistu, zatímco byl jeho lezecký partner bezdůvodně zatčen.

V pondělí 14. října spadla francouzská aktivistka z plošiny umístěné 8 metrů vysoko v okupované části lesa kousek od hranice holoseče mýcené kvůli rozšiřování povrchového dolu Hambach. Helikoptéra přenesla oběť nehody, která byla při vědomí, do nedaleké nemocnice. Další lesní aktivista byl zatčen policií během záchranné operace a byl bezdůvodně držen na policejní stanici v Dürenu několik hodin. Během posledních tří let protestují aktivisté v lese Hambach proti největšímu evropskému povrchovému dolu, který se nachází mezi Kolínem nad Rýnem a Aachenem.

„Naše letité zkušenosti, školení, tréninkové setkání a mezinárodní bezpečnostní standarty ukazují: Jsme profesionálové. Bezpečnost aktivistů je naše největší priorita,“ vysvětluje Nina Wagner, lezecký trenér a okupantka lesa. Aktivisté nyní chtějí objasnit kompletně případ a najít chyby v bezpečnostních opatřeních. Je to první vážná nehoda od začátku protestu, který se v lese děje každodenně od převýšení 8 metrů. „Naši aktivisté vědí, proč protestují na vrcholcích stromů. Jsme rozhodnuti vzdorovat klimatickému zabijáku hnědému uhlí, i za vysokého osobního rizika,“ pokračuje Nina Wagner.

Ačkoliv byla záchrana úspěšná, aktivisté jsou nehodou velmi znepokojeni. „Je v našich myšlenkách a doufáme, že se brzy ze zranění uzdraví,“ řekla Nina Wagner. Po pádu reagovali aktivisté rychle a začali okamžitě s podáním první pomoci. Zatímco jedna skupina se postarala o zavolání záchranné služby, další odstranila barikády, které jsou na místě běžně z důvodu prevence vyklizení policií, aby uvolnili cestu záchranářům. V budoucnu budou na místě přísnější bezpečnostní opatření, aby se předešlo dalším zřídka se vyskytujícím incidentům jako tento. Oběť, která byla přímo po pádu schopná mluvit, byla přenesena helikoptérou do univerzitní nemocnice v Aachenu.

Tisková zpráva aktivistů z lesa Hambach

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.