Nová lesní okupace ve Francii

bure-stop_sOpětovnou okupací lesa byl ukončen pochod proti odlesňování kvůli jaderné energetice poblíž vesnice Mandres-en-Barrois (Lotrinsko). V této zapadlé části Francie v blízkosti obce Bure plánuje vláda vybudování úložiště jaderného odpadu.

Přestože dodnes nemá projekt úložiště stavební povolení, Národní úřad pro odstranění jaderného odpadu (ANDRA) začal již 6. května kácet les z důvodu výstavby projektu nazvaného CIGÉO a vztyčil ploty s ostnatými dráty a základnu pro koordinaci prací v lese. CIGÉO se má stát průmyslovým hlubinným úložištěm pro vysoce radioaktivní odpady. Přesto je veřejným tajemstvím, že jaderný průmysl a jejich spojenci v politice sní o mezinárodním úložišti vysoce radioaktivních odpadů – ideálně umístěného blíže k hranicím, aby ztížili odpor.

Během vycházek získali místní lidé a oponenti jaderné energie přehled o rozsahu škody a svolali na 19. června velký pochod lesem a piknik. V lese se sešlo celkem 250 lidí. Ploty byly strženy, základna ANDRy byla zničena a bylo postaveno obydlí sloužící jako centrum odporu. Následovalo prohlášení, kterým byla vyhlášena nová okupace. Obránci lesa vítají jakoukoliv podporu, jako například návštěva na místě, decentralizované akce nebo vyjádření solidarity. Léto odporu v Bure naleznete pod klíčovými slovy #ETEDURGENCE a #OCCUPYLAMEUSE.

This entry was posted in Novinky and tagged , , , , . Bookmark the permalink.