“Jen přes mou mrtvolu”: Kmen chce blokovat Trumpovu hraniční zeď v Arizoně

Hraniční zeď navržená Donaldem Trumpem by mohla čelit hlavní překážce v Arizoně, kde domorodý kmen slibuje bránit výstavbě na jeho půdě a připravuje se na potenciální masový odpor po vzoru Standing Rock.

Tohono O’odham, federálně uznávaný kmen žijící v rezervaci, jež se táhne více než 75 mil podél americko-mexické hranice, oznámil, že v žádném případě nepodpoří výstavbu zdi, čímž především kritizoval Bílý Dům za podpis výkonného nařízení bez konzultace s místními obyvateli.

Prohlášení Tohono O’odham vyzývá k setkání s prezidentem a přichází poté, co kmenový místopředseda deklaroval, že vláda postaví zeď “jen přes jeho mrtvolu”. Během prvního týdne v prezidentské funkci Trump přislíbil také protlačení dakotského ropovodu, který vloni přilákal bezprecedentní setkání domorodých skupin v lokalitě Standing Rock v boji proti ropnému projektu.

Kmen Tohono O’odham, který má zhruba 28 000 členů a ovládá 2,8 mil. akrů rezervace v jihozápadní Arizoně, již dlouho bojuje proti militarizované mezinárodní hranici, ležící uprostřed jeho země. V zemi historicky obývané tímto kmenem, táhnoucí se na jih do Sonorské pouště v Mexiku a severně až k Phoenixu v Arizoně, žijí i členové kmenu v mexické části. Kmen dnes sice obývá druhou největší indiánskou rezervaci v USA, nicméně místní obyvatelé tvrdí, že pohraniční americké hlídky již po desetiletí podstatně narušují domorodé komunity a jejich každodenní život.

“Prořezávají zemi našich předků a rozdělují rodiny, které byly schopny volně přecházet tam a zpět před tím, než byla vypracována hraniční čára,” řekl Bradley Moreno, člen místní komunity, který vyrostl pár mil od hranice. Uvedl, že pohraniční hlídka v minulosti zadržela a deportovala lidi Tohono O’odham, kteří “jen projížděli vlastní zemí – tradiční migrace je nezbytná pro jejich náboženství, ekonomiku a kulturu”. Moreno také řekl, že policejní obtěžování se týká i dalších domorodých obyvatel a že on sám vyhoštěn a vyslýchán pohraničníky více než desetkrát.

Na hranici podél rezervace se již nachází ocelová bariéra, nicméně bude-li postavena celistvá zeď, výsledky budou katastrofální, dodal Moreno. “Bude to mít zásadní vliv na naši posvátnou zemi. Bude to mít vliv na naše obřadní místa. Bude to mít vliv na životní prostředí, volně žijící živočichové mají své vlastní vzory migrace. Existuje tolik věcí, které s tím souvisejí a jsou špatné. Celá myšlenka je prostě rasistická.”
Trump zahájil svou kampaň se slibem postavit zeď v projevu, který označuje mexické přistěhovalce za “zločince” a “násilníky”. Prostřednictvím exekutivního nařízení, které je součástí série antiimigračních oznámení, vyzval k budování “souvislé, fyzické zdi nebo jiné, podobně zabezpečené, souvislé a neprůchodné fyzické bariéry”.

Není jasné, jak bude Kongres řešit financování výstavby, Trump však tvrdí, že Mexiko by nakonec mělo zaplatit účet. Mexický prezident Enrique Peña Nieto v reakci na to zrušil plánovanou návštěvu s Trumpem, přičemž opakovaně prohlásil, že jeho země nebude financovat žádnou zeď. Ačkoli Trump zahájil kampaň na řešení hraniční “krize”, odborníci zpochybňují účinnost vybudované zdi a zmiňují i výzkum, který neukazuje žádnou souvislost mezi přistěhovalectvím a trestnou činností.

Trump by také čelil řadě právních překážek, kdyby se pokusil postavit zeď na půdě Tohono O’odham, které fungují na základě zákona o jeho autonomní vládě. “Bude mít velmi vážný a dlouhotrvající boj s lidmi O’odham,” řekl Raúl Grijalva, demokratický kongresman z Arizony. “Vědí, že v sázce je jejich svrchovanost.”

Domorodé aktivisté přislíbili agresivně bojovat proti zdi, pokud zasáhne jejich domorodou zemi v Arizoně. Moreno řekl, že místní obyvatelé již diskutovali o strategii pro “přímou akci”. Audra Antone, která žije v místní komunitě, uvedla, že pokud vláda začne s výstavbou, vzniknou velké demonstrace jako v Standing Rock. “Je to znovu o tom, jak rozdělit a panovat. Musíme povstat jako původní američtí obyvatelé, “řekla Antone s tím, že otec jejího syna byl deportován do Mexika. “Půjdeme cestu nazpět, pokud nevstaneme a nebudeme bojovat!”

Zdroj

This entry was posted in Novinky and tagged , , . Bookmark the permalink.