Trubky na ruce

Co jsou trubky na ruce? Jak fungují? Jaké jsou hlavní druhy? A více se dozvíte v následujícím fragmentu z příručky pro přímou akci amerických Earth First! Přeloženo z Direct Action Manual (DAM) 3. edice.

+ Obtížné rozmontovat
+ Rychlé umístit
+ Levné
– Těžké
– Nesnadné ukrývat
– Vyžaduje specializované nástroje (sváření)
– Vystavuje aktivisty policii a protivníkům

Trubky na ruce slouží jako zařízení k opevněnému připoutání. Trubky na ruce mají potenciál protáhnout vaši blokádu na mnohem delší dobu. Jsou to zpravidla ocelové trubky vhodné velikosti k tomu, aby do nich aktivisté zasunuli své ruce a připojili se zápěstím k ukrytému kovovému kolíku upevněnému uvnitř trubky. Ke kolíku se připoutaná osoba zacvakne řetězem, který má kolem zápěstí. Pomocí trubek na rukách lze předejít tomu, aby policie vytáhla ruce připoutané osoby ven a mohla pomocí kleští přeštípnout řetěz kolem zápěstí.

Trubka na ruce byly vyvinuty, aby pro policii nebylo tak jednoduché přeštípnout řetěz nebo U-zámek, kterým je aktivista připoután. První trubky na ruce navrhli Greenpeace v 80. letech při blokádě přepravy chemických nákladů. Od té doby používají aktivisté úspěšně různá podobná zařízení při blokádách těžařských cest, obléhání elektráren, okupacích kanceláří, narušování prací v důlních oblastech a dalších prospěšných aktivitách. Je celá řada různých typů trubek na ruce, jako jsou rovné trubky, trubky v pravém úhlu tzv. „černý medvěd“, PVC trubky a různé hybridní trubky v kombinaci s betonem.

Ocelové trubky nejsou lehké, protože váží přibližně mezi 9 – 12 kg. Jsou velké a těžké. Pokud nejste v davu, je obtížné je skrýt, ovšem ne nemožné. Aktivisté používali batohy, tašky přes rameno, speciální tašky do ruky nebo také kočárky pro děti k tomu, aby je propašovali do konferenčních center, korporátních kanceláří a vládních budov. Není snad nic lepšího k připoutání se k vozidlům, těžké technice nebo kovovým branám než právě trubky na ruce. Ale kvůli jejich hmotnosti a objemnosti je pohyb s nimi extrémně náročný, především okolo policistů, kteří je mohou chybně považovat za zbraň. K jejich rozebrání je potřeba diamantová pila a zabere to mnohem delší dobu než odstranění U-zámku. Je to někdy tak velká komplikace, že někdy namísto toho zvolí mučení.

V roce 2008 byla blokáda staveniště uhelné elektrárny Cliffside v Severní Karolíně předčasně ukončena, když se policisté rozhodli na čtyři lidi namísto jejich bezpečného vyproštění použít taser (distanční elektrický paralyzér). Nikdy nepodceňujte schopnost policie použít kruté a sadistické praktiky.

Levné použité materiály pro trubky na ruce lze nalézt snadno ve starém železném šrotu, při demolicích nebo ve sběrném dvoře. Zkontroluj také staveniště. Pokud nemáš přístup ke svářečskému vybavení, můžeš si nechat svářečskou práci nechat udělat v nějaké komerční dílně jako součást „uměleckého projektu.“ Nepoužívej pravé jméno. Plať jen v hotovosti. Pokud vaše skupina cítí dlouhodobou potřebu trubek na ruce nebo si myslí, že jimi může zásobit další skupiny v okolí, je nejlepší investovat do levnější obloukové nebo autogenní svářečky.

Odstranění

Nejslabší místo trubek na ruce je centrální kolík a řemínky kolem vašich rukou. Pokud je policie schopná zjistit umístění vašeho centrálního kolíku, mohou vědět, kde zvenku vrtat, aby ho odstranili. Z tohoto důvodu je dobré umístit ho trochu vedle středu trubky a skrýt z venkovního pohledu jakékoliv zřetelné známky jeho umístění. Pokud vaše ruce nepřiléhají na trubky nebo jsou vaše řetězy příliš dlouhé, mohou se k nim policisté dostat a přeštípnout je. Z tohoto důvodu byste místo nich neměli nikdy používat tkaninové popruhy nebo provazy.

Diamantová bruska je běžný nástroj pro odstranění aktivistů z trubek. To může být velmi děsivá zkušenost. Když vysokorychlostní bruska odřezává kov několik centimetrů od vašich svalů, nejspíš znehybníte. Je dobré se na tento scénář připravit.

Podobně jako s U-zámky a řetězy pokud nejste připoutáni k ukotvenému bodu, ale jen k jiným lidem, policie se může pokusit vás z cesty odtáhnout, přestože jste stále připoutáni k ostatním lidem. Při takovém scénáři je reálná možnost bolestivého zranění včetně zlomenin kostí, protože trubka značně omezuje možnosti, s jakou můžete manipulovat s rukami.

This entry was posted in Receptář and tagged , , . Bookmark the permalink.