Techniky na blokádě

direct_action_rabbit_with_circles_direct_action_rabbit_2-555px-150x150Třetí díl překladu Příručky pro přímou akci popisuje několik základních technik a tipů, které jsou používané při obsazení nebo blokádách různých prostorů. Pokud budete cokoliv dělat buďte opatrní. Rozhodně za vás neneseme zodpovědnost.

Blokáda je užívání lidského těla k uzavření nějakého prostoru. Vydrží obvykle mnohem déle, pokud použijete současně také nějaký trik, který ztíží vaše odstranění, jako je například vyšplhání do výšky nebo připoutání se k něčemu. Blokády často uzavírají přístupová místa, ale nemusí to vždy znamenat stát před hlavní branou. Přemýšlejte kreativně – někdy může zastavení klíčového vozidla vyřadit z činnosti všechna ostatní. Blokádami se obvykle vystavujeme do zranitelné pozice, takže už při plánování je důležité přemýšlet i o osobní bezpečnosti. V neposlední řadě by měl mít každý, kdo se někam připoutal, svého podporovatele, který ho může odemknout.

Užívání těla

Pokud nemáte kromě rukou nic jiného, pak můžete blokovat pouze položením svého těla do cesty. Sezením nebo ležením ostraze mnohem více ztěžujete vaše vytlačení či odstranění z místa, kde chcete zůstat, než při pouhém stání. Spojení rukou a nohou s ostatními blokádníky může navíc zvýšit vaši efektivitu. Schulte se a těsně si zaklesněte ruce a nohy. Vyobrazená metoda funguje dobře, ale můžete zkusit experimentovat také s kruhy a jinými formacemi.

uzivani-tela-300x245

Pokud se vás snaží vytrhnout ze skupiny, je možné využít „pasivní odpor“. Když vás budou policisté chtít z místa odstranit, ohýbejte se a odmítejte vstát a odejít. Zaměstná to minimálně několik policistů. V dostatečně velké skupině to může významně zpomalit celý proces a prodloužit blokádu. Ovšem je pak nutné počítat s možností většího fyzického nátlaku ze strany policie.

Vteřinové lepidlo

Má výhodu v tom, že je s ním možné projít skrze detektor kovu, ale je velmi lehce odstranitelné pomocí horké mýdlové vody nebo odstraňovačem laku na nehty, takže si můžete být jisti, že tam nezůstanete déle než si přejete. Lepidlu trvá asi 30 sekund, než nezaschne, což může být v některých případech příliš dlouhá doba. Nešetřete na kvalitě, protože dostanete, co zaplatíte. V obchodě „vše za 39“ ne vždy ušetříte. Pokud chcete předejít paragrafům za „poškozování cizí věci“, je vhodné přilepit se sám k sobě (ruce) nebo s přáteli k sobě do kruhu okolo neodstranitelné věci (lampa atd.). Držte své ruce nízko a své dlaně pokud možno naplocho. Nejprve si to vyzkoušejte nanečisto. Není obvyklé mít alergickou reakci, ale nejlepší je zjistit to v pohodlí vašeho domova.

Pouta na ruce

Pouta jsou dobrá k pohodlnému nošení v kapse a k připoutání se ke strojům, k branám a podobně, ale jsou snadno přeštípnutelná. Smyčky pevných pásek nebo špagátů mohou být často efektivnější a navíc jsou levnější. Je obtížné nalézt příjemná pouta. Army-shopy nebo sex-shopy občas prodávají slabá. Většina pout může být odemčeno se standardním typem klíče, který ostraha nebo policie mívá opatřené. Také občas mívají „samouvolnění“, které je potřeba před použitím upilovat nebo uštípnout.

Harris fencing nebo jiné skládací ploty

Už léta jsou protestující lidé zataraseni pomocí všudypřítomných plátů levných 6 stop vysokých, betonem ukotvených bariér známých jako Harris fencing. Aktivisté Smash EDO (protizbrojní kampaně) si spočetli, že pokud to může nás zadržet venku, tak to může také držet je mimo nás – alespoň trochu. Tyto skládací ploty jsou dost lehké na to, aby dva lidé odnesli jeden panel. Dál bude potřeba další dva lidi na odnos každého podstavce. Můžete je použít jako bariéru, když procházíte skrze policejní linii, ale mnohem zajímavěji je můžete použít k obraně plochy, kde chcete zůstat. Pokud použijete D-zámky nebo řetězy přímo na mříže, tak se můžete schovat v ohradě bez podstavců. Na delší dobu okupace si můžete sednout a zamknout k sobě panely pomocí D-zámků okolo vašeho krku, přičemž budete sedět ve vnitřní části. To zabere větší čas vás z místa odstranit. Za daných okolností je vhodné užít i podstavce – nechcete přeci zkoušet, zda spadnou, když jsou připevněny k vašemu krku. Během okupace runwaye na letišti Stansted v Londýně si aktivisté vytvořili plot uvnitř plotu, který opět prodloužil čas jejich blokády.

harris-fencing-300x213

Visací zámky

Zámky a řetězy připevněné na brány mohou způsobit zmatek a fungovat, zatímco ostraha pobíhá okolo a hledá klíče. Následně hledají kleště nebo pilku. Superlepidlo nebo tekutý kov v jejich zámku způsobí, že si budou muset přistřihnout vlastní zámky a koupit nové.

Cyklistické D-zámky

Cyklistické D-zámky jsou klasické nástroje na přímou akci. Jejich první zaznamenané použití bylo na protestním kempu proti silnici u Twyford Down v roce 1992. Sedí přesně na kusy stroje nebo bran a šířku lidského krku. Pokud se vám podaří „ztratit“ klíče, budou vás muset odříznout. Jako u většiny technik blokád je nezbytné mít nějaké asertivní přátele, kteří zajistí, že vás nikdo nebude zkoušet odstranit silou. Pro urychlení a usnadnění je dobré mít někoho, kdo vám pomůže připoutat D-zámek okolo vašeho krku.

D-lock2-212x300

Vyberte si místo pečlivě. Je důležité, abyste se připoutali k něčemu, co nemůže být odstraněno nebo odšroubováno (jako jsou pláty na kolech aut nebo nárazníky). Brány mohou být občas odstraněny z pantů, takže zvažte buď připoutání k části s panty nebo k otvírací části brány. Možná budete chtít mít u sebe jeden klíč navíc, ale mohou vás kvůli němu prohledávat. Schovejte ho někde „privátně“ na svém těle nebo ho dejte nedalekému příteli, který vás může odemknout, když to budete skutečně potřebovat.

Připoutání se na vozidlo

Pokud se připoutáte pod auto, budete potřebovat minimálně podpůrné osoby pro komunikaci přímo s řidičem, kteří mu řeknou, že jste vespodu a že pokud se rozjede, může vás zabít nebo zranit. Podpůrný oj pod vozidlem je tyč dlouhá asi jako lidské tělo. Pokud vozidlo právě zastavilo, bude velmi horký – nepoutejte se k němu a myslete vlastní hlavou. Před akcí si zkuste strávit nějaký čas na parkovišti plazením, abyste se seznámil s podvozky různých vozidel.

Pokud je absolutně jisté, že vůz zrovna nikam nepojede, mějte s sebou nejméně 2 lidi, kteří si s velkým nápisem „STOP“ stoupnou před vůz a zamezí mu rozjet se. Zaparkovat jiné vozidlo v cestě by mělo být jistější, protože řidič pravděpodobně nebude zkoušet jet skrz něco, co mu může poškrábat nebo poškodit vlastní vozidlo, ale jsou známy i případy, kdy auta projížděla skrze řady demonstrantů. Třetí podpůrná osoba by pak měla vejít do dveří kabiny a zkusit domluvit s řidičem vypnutí motoru.

Buďte zdvořilí a přátelští, ale neústupní. Ne všichni řidiči dodávek a kamionů mluví plynně česky, pokud můžete, dejte mu nákres na svém letáku, který ukazuje, že je pod ním někdo připoutaný. Pro větší bezpečnost si můžete vyhledat anglické zdroje na internetu.

Trubky na paže

Ve světě velmi populární technikou pro obtížné odstranění skupiny lidí z nějakého místa je vytvoření řetězu lidí roztažených podél silnice či okolo nějakého pevného objektu s rukami spoutanými uvnitř trubek na paže. Zatímco máte ruce „zamčené“ uvnitř trubky, policie vás nedokáže rozpojit a odstranit. Namísto toho budou potřebovat zavolat speciální jednotku nebo hasiče, kteří jsou trénovaní a mají nástroje k odstranění každé trubky na paže – to vše může zabrat skutečně dlouhý čas.

arm-tubes-234x300

Trubky na paže jsou užitečné zejména, pokud chcete blokovat široké místo, jako jsou silnice, a současně nemáte po ruce něco, jako je brána, která vám může pomoci. V tom případě je užitečné mít něco k zajištění řetězce lidí na obou koncích – například pás stojanů lamp. Trubky na paže mohou být také užívány k obklopení věcí – od velkých kruhů lidí okolo letadel až po jednu osobu, která si spoutala své ruce dohromady do kruhu.

Trubky na ruce mohou být vyrobeny z různých odpadních materiálů. Těžké odolné trubky na ruce mohou být vyrobeny z bytelných ocelových trubek, jako je pouliční osvětlení nebo ocelové potrubí – to prodlouží dobu blokády, protože policejnímu týmu zabere delší dobu vás odříznout. Lehčí trubky mohou být vyrobeny z pevného kartónu, plechové vyrobíte ze starého okapu. Vaše volba bude pravděpodobně záviset na tom, jak trubky na paže plánujete dopravit na místo blokády – není podstatné mít co nejbytelnější možné trubky, pokud je nemůžete dopravit, kam potřebujete.

arm-tubes2-300x170

Pro zajištění uvnitř trubek budete potřebovat smyčku pevného provazu, řetěz nebo pásku, která sedí okolo vašeho zápěstí a je zakončená karabinou; ta je běžně dostupná v mnoha obchodech, jako je železářství nebo domácí potřeby. Často používané jsou řetězy, protože policisté v minulosti natáhli nože na koncích tyček a tím se pokusili přeříznout pásku okolo ruky. Staré řetězy z kola mohou být levným řešením.

Trubky by měly být na průměr vaší oblečené ruky a 90-120 cm dlouhé. Ideálně by trubky měly mít kovovou přepážku svařenou skrz prostředek pro přichycení karabin, ale přichycení se karabinami k sobě navzájem je také možností.

Připoutání do betonu

Připoutání do betonu může být vybudováno v domech, na stromech, v barelech, v myčkách, na silnici, v autech a v tunelech. Barely vyplněné betonem jsou samozřejmě velmi těžké, takže je nejlépe užívejte, pokud máte vozidlo (nebo minimálně nákupní vozík) k dopravě na místo nebo pokud jste schopni takové připoutání vybudovat přímo na místě protestu (například pokud jste obsadili nějaký prostor a připravujete bránit se vystěhování).

betonove-upevneni

Jsou sestaveny z trubky na paže s kovovou tyčkou skrz na dně, která je pak zasazena do betonu. Mix betonu je 1 část cementu na 3 části písku. Čím déle bude trubka v betonu zasazena, tím odolnější bude. Nejvhodnější je doba několika měsíců, což není většinou možné. Kusy náhle objevených pneumatik, kovových nástrah, šroubů, západek a kovových odřezek, které jsou přidané do směsi betonu, mohou překážet jeho rozvrtání.

Při proti-dálničním protestu v Birmingham Northern Relief, byli soudní zřízenci při práci zvláště zpomaleni, když objevili, že byl přítomen a zamknut na blokádě popel jednoho z protestujících. Dave zemřel na srdeční záchvat několik týdnů předtím ve spánku, ale jeho rodina souhlasila, že by ho smrt neměla zastavit od toho, aby byl součástí protestu proti vystěhování.

Při budování plánujte vše tak, aby byla osoba v pohodlné pozici na místě po co nejdelší čas. K uzamčení vložte paži do trubky na paži a připoutejte ruku na příčnou přepážku (pomocí skoby). Pokud nebudou moci vyndat vaši ruku ven, možná budou chtít použít kombinaci různých silových nástrojů. Pokud jste udělali všechny věci důkladně, tak to zabere pořádnou dobu a bude to hlučné, prašné a trochu otravné.

Jiné formy připoutání byly sestaveny ze svařených kovových trubek na ruce ve tvaru X nebo H, které sloužily k připoutání 4-6 lidí a navíc s jednou osobou, která seděla na vrcholu centrálního spoje k dalšímu komplikování problému. K vašemu připoutání můžete také přivařit těžký předmět, aby bylo vaše odstranění obtížnější. Jsou známy užití kovových mříží, plátů oceli, kol nákladních vozů nebo vraků aut ke ztížení jednoduchého odstranění aktivistů za pomocí vozíku nebo nabráním zdvihem a odstraněním z cesty.

Jednorázová auta

auta1-300x182

Můžete si pro blokádu koupit levné auto, ale můžete být zastaveni policií, pokud vás chytí, když budete řídit auto, které je nezpůsobilé, bez technické nebo nepojištěné. Auto můžete k blokádě použít jen tak bez ničeho dalšího. Dále můžete auto znepojízdnět proříznutím pneumatik, odstraněním kol nebo převrácením. Můžete také zkusit postavit betonové připoutání k autu, přivařením trubky na paže nebo jednoduše použít D-zámky k připoutání se k vozidlu.

Bicykly

Skupina cyklistů může zpomalit dopravu opravdu úspěšně buď tím, že blokuje dopravu přímo nebo tím, že auta okolo vytvoří kolony. Je úplně legální pro cyklisty, aby zabrali prostor po délce celé silnice, až kam se roztáhnou. Pokud projíždíte přes křižovatky, zvažte „taktiku špuntování“ užívanou na Critical Mass cyklojízdách.

Tripody

Tripody neboli trojnožky jsou dobrý způsob, jak může malý počet lidí blokovat velký prostor. Tři tyčky jsou použity na stavbu trojnožky, která je příliš úzká na to, aby skrz ni bezpečně projelo vozidlo. Někdo pak sedí na jejím vrcholu a je obtížné bezpečně odstranit celou konstrukci. Přestože jsou mnohem více „efektivnější“ než trubky na paže (v poměru blokovaného prostoru k počtu zúčastněných lidí), jsou riskantnějším nástrojem a velmi závisí na podpůrném týmu, který je na zemi.

tripod_tripod-147x198tripod_t5tripod_t4tripod_t3tripod_t2

K tomu, abyste si to doma zkusili, budete potřebovat 3 lešenářské trubky a nějaký provaz na zajištění nohou, aby se nerozbíhaly. Dále nejméně 5 lidí a trochu prostoru a času na vyzkoušení. Přemýšlejte, jak tyče dopravíte na akci. Připevněte spojky, jak je na obrázku, a zvedněte celou konstrukci nahoru do pozice trojnožky. Pamatujte na přidržení spodků tyčí, abyste zabránili jejich sklouznutí.

Konstrukce mohou být i z jiných materiálů, které jsou lehčí a mobilnější, například z bambusových tyčí nebo lehkých užších kovových trubek spojených na vrcholu provazem. Zkoušejte si vyšplhat se nahoru. Nezapomeňte mít sebou klíč na odšroubování spojek.

Direct Action Handbook (překlad)

This entry was posted in Receptář and tagged , , . Bookmark the permalink.