Aktivistická bezpečnost

direct_action_rabbit_with_circles_direct_action_rabbit_2-555px1-150x150Čtvrtý díl překladu Příručky pro přímou akci se věnuje základním pravidlům bezpečnosti, bez jejichž znalosti by neměl žádný aktivista s přímými akcemi vůbec začínat. Díky rozsahu se jedná pouze o základní tipy a například počítačová bezpečnost, na kterou zde nezbyl prostor, vyžaduje znalost programů, které mohou hodně usnadnit.

„Bezpečnost“ znamená v tomto kontextu dělat preventivní opatření tak, abyste mohli provést akci bez toho, aniž by byl váš cílový subjekt na vaši akci připraven, a v některých případech také, aby nikdo nikdy nevěděl, kdo danou akci provedl. Pro některé aktivisty to také znamená znesnadnit práci příslušníkům zpravodajských služeb při sbírání informací o jejich každodenním životě jako kdo jsou jeho přátelé a kam pravidelně cestuje. Předejít tomuto druhu dlouhodobé profilace může někdy v budoucnu hodně usnadnit zvládnutí tajné akce.

Některá bezpečnostní opatření mohou zabrat mnoho času a úsilí a nemusí se zrovna nutně vztahovat na vaši konkrétní situaci. Berte také na zřetel, že pokud je bezpečnost špatně domluvená, může atmosféra tajnosti vést k tomu, že někteří lidé se cítí vyloučeni, zatímco jiní se stávají významnými členy skupiny. Jinými slovy to může přispět ke vzniku neformální hierarchie ve vaší aktivistické skupině. Na druhou stranu, pokud věnujete bezpečnosti velkou pozornost, může to umožnit, aby se vaše akce vůbec uskutečnila, a/nebo se ušetří důležitý čas a energie spojená se soudy.

Chování každého jednotlivce, které se týká bezpečnosti, má dopad na všechny ostatní, se kterými dotyčný spolupracuje. Není podstatné, když je někdo neustále a usilovně opatrný, pokud nejsou stejně opatrní i všichni ostatní. Proto je důležité, aby spolu aktivisté sdíleli informace, které o bezpečnosti mají, se zbytkem jejich skupiny a aby se na základě toho členové skupiny kolektivně rozhodli o bezpečnostních opatřeních, které jsou potřeba dlouhodobě a pro jednotlivé akce.

Tento text může obsahovat pouze základní tipy pro bezpečnost, takže se podívejte na detailnější informace na webu nebo česky zde.

V dubnu 2009 bylo v Notthinghamu zatčeno 114 aktivistů během razie, kterou policie popsala jako „předběžný nájezd na klimatické aktivisty“. Policie několik měsíců sbírala informace bez jediného náznaku k zahájení této razie. Použila mix infiltrace skupiny a odposlech emailů a telefonních hovorů. Nejenže tím policie předejde, aby aktivisté prováděli další akce, které již mohou mít naplánované, ale zatčení lidé jsou zataženi do drahého nechutného právního případu, který se poté vleče dlouhou dobu. Podobná taktika policie může vést až k úplnému rozkladu aktivistického hnutí, což můžeme vidět na případu rakouských aktivistů za práva zvířat, SHAC nebo českých neonacistů.

Setkávání a komunikace

Komunikace je důležitá věc, na kterou se zaměřte proto, aby policie nemohla v předstihu zjistit, co plánujete, díky tomu, že bude schopná odposlouchávat vaše setkání nebo sledovat vaše emaily a telefonní hovory. Pro některé lidi je těžké vůbec uvěřit, že se to skutečně děje. Přesto někteří britští aktivisté již nalezli štěnice ve svých domech a autech nebo se zjistilo, že jejich telefonní hovory jsou nahrávány. Ale i v Čechách již bylo zjištěno, že při některých událostech policie odposlouchává telefony nebo vysílačky aktivistů. Protože nemůžete s jistotou vědět, zda se to neděje i vám, je nejbezpečnější předpokládat, že tomu tak je.

Není to v žádném případě důvod, abyste byli paralyzováni a nedělali nic! Několik jednoduchých opatření vám umožní být o krok napřed.

Pokuste se mluvit o akci a nastavit porady pouze a jen face-to-face. Telefony, emaily a dopisy mohou snadno číst nebo odposlouchávat policisté nebo šikovní soukromí bezpečnostní pracovníci. I když máte vychytané heslo nebo šifrujete své emaily, mohou snadno zjistit, kdo komunikoval s kým. To se nemusí zdát jako příliš velký provar, ale nevíte, jak mohou být tyto informace dále využity. Například pokud je někdo z vás zatčen, tak se zbytek náhle může stát rovněž podezřelý pouze proto, že vědí o tom, že jste plánovali akci společně.

Pokud máte mobilní telefon, nechávejte si ho během meetingů nebo akcí doma. Mobily nejsou používané jen jako odposlouchávací zařízení, ale mohou být užity k zjištění, kde se právě nacházíte. Takže pokud se skupina známých aktivistů sejde na jednom místě a pak si všichni vypnou své mobilní telefony ve stejný čas, tak je to zajímavá stopa o tom, kde se meeting odehrál a kdo se ho zúčastnil. Takže pokaždé, když můžete vyřadit váš telefon vyjmutím baterie a simky (u některých telefonů nemusíte), nechat ho doma nebo ho poslat na procházku s kamarádem, je to nejlepší volba.

Vyberte si místo setkávání, které není aktivistickou výkladní skříní. Pro méně riskantní akce může být v pohodě kavárna nebo dům méně známého aktivisty. Některé hospody nebo bary mívají oddělené místnosti, které můžete použít pro meeting během dne, ale nerezervujte si je z domácího telefonu nebo neužívejte pokaždé stejné místo. Pokud vyžadujete velkou opatrnost, udělejte váš meeting venku při procházce dostatečně daleko od budov a míst, o nichž si myslíte, že lze odposlouchávat.

Jisté klíčové informace je nejlepší neříkat nahlas. Tečky ve vašem diáři mohou být způsob zafixování si termínu. Napsat věci na papírek, který později spálíte, je také možností. Obecně buďte také opatrní před různými signály vykazujícími, že vůbec plánujete nějakou akci. Pokud máte náhle mnoho telefonních hovorů se stejnými lidmi nebo šifrujete své emaily, když jste to nikdy dřív nedělali, může to být dostatečné znamení pro zvýšení pozornosti policie.

Počítače

Pokaždé, když navštěvujete nějakou internetovou stránku, je při přístupu váš počítač zalogován. Pokud jste pod dohledem, pak samotné prohlížení webové stránky a mapy vašeho cíle může být pro někoho dostatečnou informací, aby se dopracoval vašeho plánu. Rovněž pokud se pátrá, kdo provedl nějakou akci, mohou být záznamy z vašeho počítače zpětně použity jako důkaz nebo stopa, že jste byl organizátor této akce.

Pokud chcete těmto věcem předejít, pak je nejlepší možností dělat váš průzkum z internetové kavárny. Vyber si nějakou, která není poblíž vašeho domu (nebo není ve vašem městě) a nepoužívejte ji příliš často nebo ke čtení jiných osobních věcí na internetu. Dávejte pozor, zda dveře a vnitřní prostor není sledován kamerovým systémem.

Jinou možností je použití softwaru, jako je TOR, který vám umožňuje prohlížet internet anonymně přímo z vašeho domova. Přesto má svá omezení. Podívejte se na web na více detailů. Ideálně najdi někoho, kdo již ví, co je potřeba k založení a vysvětlení, jak dalece mu můžete důvěřovat.

Příprava na akci

Pokud nakupujete materiál a nářadí, pak za ně plaťte v hotovosti, váš bankovní výkaz zaznamenává, co jste si kdy koupili. Toto je druh informací, který již v minulosti vedl k usvědčení lidí.

Pokud pro svou akci užíváte telefon, pak se snažte mít „čisté“ telefony i simky, které nebyly užity dříve s nikým ve spojení s vámi nebo akcí. Sežeňte si nový telefon nebo nějaký z bazaru, zaplaťte ho v hotovosti a mějte telefon rozebraný (baterie i simka vyjmuté z telefonu), dokud ho nebudete používat. Pokud budete dobíjet baterii, udělejte to na veřejném místě, které není nijak spojeno s vámi, na koupi kreditu použijte dobíjecí terminály a plaťte v hotovosti.

Příprava domova

Pokud jsi zapojen v akcích, které stojí autority mnoho peněz, je pravděpodobné, že poté, co tě zatknou, budou také prohledávat tvůj dům. Prohledávání domovů jsou využívány ke sbírání důkazů proti vám – například zda jsi byl „organizátor“ akce, jaké jiné věci můžete plánovat v budoucnu, nebo kdo další může být zapojen.

Varujte všechny, kdo s vámi sdílí dům. Podle zákona může policie prohledávat pouze prostor, ke kterým máte přístup – to zahrnuje společné prostory, ale ne pokoje ostatních obyvatel, pokud bydlíte ve sdíleném domě. Zajistěte, abyste měli všechny věci týkající se elektronických dat (bez ohledu zda jsou kompromitující nebo ne) mimo prostory domova, protože může trvat měsíce dostat vše zpět. Také „vyčistěte“ svůj dům od všech papírů spojených s akcí – spal kompromitující věci jako plánky, zbav se oblečení používaného na akcích a upravte si osobní adresáře, aktivistickou literaturu, elektronická data mějte v domě ne-aktivistických kamarádů. Skladuj svůj telefon u jiného kamaráda, aby to nevedlo k odhalení hlavní skrýše.

Direct Action Handbook (překlad)

This entry was posted in Receptář and tagged , , . Bookmark the permalink.