Příprava akce

direct_action_rabbit_with_star_direct_action_rabbit-555px-150x150Šestý díl překladu Příručky pro přímou akci se věnuje bezprostřední přípravě na akci, obsahuje systém “buddies”, osobní přípravy účastníka a mediální výstup z akce.

Skupinky partnerů

Ve vaší afinitní skupině se můžete dohodnout na rozdělení do menších skupinek po 2–3 lidech a domluvit se, že tito lidé na sebe budou vzájemně ve skupince dohlížet jako partneři. Tyto skupinky partnerů se označují jako „buddies“. Mít partnery by mělo znamenat nebýt na akci nikdy sám. Je méně pravděpodobné, že se ztratíte nebo budete zapomenuti a máte někoho, s kým opouštíte scénu, pokud potřebujete z jakéhokoliv důvodu skončit.

Dopředu si ověřte, že jste připraveni:

Víte, zda váš partner má nějakou zvláštní (např. lékařskou) potřebu.
Sledujte, že je váš partner stále s vámi, kdykoliv se skupina posunuje dál.
Ujistěte se, zda je váš partner fyzicky v pořádku, a opatřete mu jídlo/pití/teplé oblečení/lékařskou péči, pokud se mu toho nedostává.
Kontrolujte emocionální stav vašeho partnera a pokuste se ho uklidnit nebo mu zajistit pohodlí, pokud je třeba.
Pokud váš partner chce z jakéhokoliv důvodu odejít z akce, jděte s ním.
Pokud je váš partner zatčen, podpořte ho. Může to znamenat poskytnutí podrobností o něm, osobě, která dělá zákonnou podporu, nebo zařídit někoho, kdo se s ním setká, až bude odcházet z policejní stanice.
Pokud je váš partner v nouzi, pomozte mu: to může znamenat zavolání ambulance, nalezení první pomoci nebo požádání někoho s foťákem, aby zaznamenal situaci.

Věci na přípravu

Sežeňte si všechny nástroje, o nichž si myslíte, že je budete potřebovat, co nejdříve, a pokud můžete, vyzkoušejte si je. Plaťte za ně v hotovosti a předejděte nákupu většího množství čehokoliv podezřelého na jednom místě, protože to zjednodušuje vystopovat zpětně místo koupě a dále také vás.
Pokud potřebujete transport, mělo by to být auto nebo dodávka? S autem budete potřebovat řidiče, a pokud si vozidlo pronajmete, ujistěte se, že má v pořádku papíry.
Předejděte situaci „barva na transparentu je stále mokrá“ (užitečný může v tu chvíli být vysoušeč vlasů; pokud jste skutečně v časovém tlaku, tak barevné lepící pásky se mohou proměnit v dobrá instantní písmena). Pokud zahrnete propagandu nebo kostýmy – kde vezmete materiál a kdy je vyrobíte?
Budete pravděpodobně potřebovat získat nebo napsat leták. Kdo je vaše cílová skupina? Možná bude vhodné napsat více různých textů: pro veřejnost a pro zaměstnance společnosti, na kterou se zaměřujete. Napište tam užitečná fakta a obrázky vystihující vaši akci, které mohou jít do zpravodajství. Dobré informace můžete získat od různých nevládních organizací. Lidi mají jen malý rozsah pozornosti, takže čím stručnější budete, tím lépe.

Osobní příprava

Co si vzít sebou?

200 Kč (nebo jinou odpovídající částku) pro nouzovou přepravu a drobné na telefon
Čepici nebo kapuci a sluneční brýle – ochrana nejen před sluncem, ale také od dotěrného monitoringu policie
Hodinky seřízené na stejný čas s vašimi parťáky
Kapsy na zip a batoh
Oblečení – několik tenkých vrstev, dlouhé kalhoty, vybavení proti dešti, pevné boty
Léky, které můžeš potřebovat, i pokud jsi dlouho neměl problém, a předpis, pokud ho naleznete (protože vám jej mohou policisté vzít). Vezměte si kapsičku na zápěstí se svými zdravotními potřebami, na které je napsáno, o co jde, a řekněte ostatním parťákům o svých zdravotních problémech a komplikacích, zejména jako je astma, epilepsie, cukrovka, těhotenství, srdeční problémy, alergie.
Zásoby – mnoho jídla a vody. Pokud dehydrujete nebo máte nízkou hladinu cukru v krvi, můžete být dezorientovaní a oslabenější. Jezte často.

Co si s sebou nebrat?

Než vyrazíte, tak si vždy vyprázdněte batoh a kapsy. Berte si jen to, co opravdu potřebujete. Zejména si s sebou neberte:

– Šperky – nechte je doma. Svažte si vlasy a ostříhejte nehty. To všechno vám pomůže předejít zranění. Vlasy se vám mohou dostat do očí a poskytují policii skvělý způsob, za co vás chytit.
– „Útočné zbraně“ – cokoliv špičatého a ostrého (například nůž nebo šroubovák)
– Ilegální drogy, alkohol (narušují váš úsudek)
– Kreditní karty nebo jiné zbytečné dokumenty (navíc s čipy), kromě občanského průkazu a kartičky zdravotní pojišťovny
– Diář nebo záznamník s adresami – policisté budou rádi za telefonní čísla na vaše parťáky.
– Mobilní telefony. Vždy a opravdu! Z dobrých důvodů je nechávejte doma. Určitě použijí Váš seznam kontaktů a mobil může navíc posloužit jako sledovač vaší trasy. Mohou ho také použít na odposlech v aktuálním čase.

Mediální pokrytí

Hraní si s médii je riskantní hra, ale pokud ji hrajete, můžete občas zvýšit dopad vaší akce. Minimalizujte riziko tím, že se pokusíte předpovědět jejich reakci a dobře se na ni připravit. Pokud je pro vás zaznamenání akce důležité, udělejte příležitosti na fotografování a zajistěte, ať důvěryhodný fotograf pořídí zásadní včasné snímky. Zajistěte, že bude někdo schopný předat tyto snímky rychle novinářům zajímajícím se o dané téma – anonymní účet pro sdílení fotek přes internet může být užitečný.

Nevěřte médiím. Pokud je riziko, že autority budou schopny zastavit vaši akci, není moudré poslat tiskovou zprávu, dokud jste neskončili. Budete potřebovat někoho s telefonem a počítačem, aby to udělal hned po akci a mohl provést případné úpravy a dodatky, které nemůžete dopředu předpovědět.

Vaše tisková zpráva by měla být poslána v těle mailu a měl by následovat podpůrný telefonní hovor k ujištění, že byla zpráva doručena. Zajistěte si tiskové kontakty v předstihu. Nezapomeňte také na nekorporátní média. Tisková zpráva by měla být jedna strana A4. První odstavec by měl vysvětlit kdo, proč, kde, co za situaci, následováno dvojicí citací, které vysvětlují vaše poselství. Neměli byste mít více než tři klíčová poselství. Můžete podat doplňující informace a zdroje v poznámkách na konci. Zvažte, zda mít mediálního mluvčího, který by se měl dopředu cvičit v tázání a odpovídání.

Direct Action Handbook (překlad)

This entry was posted in Receptář and tagged , , . Bookmark the permalink.